Zanim adoptujesz przeczytaj zady publikowane przez Benjamin Paschold, Gundel Woite Rejestr handlowy: Sąd Rejonowy w Jenie
Nr rejestru: HRB 505668

JAK WYBRAĆ PSA

Wbrew obiegowym opiniom wybór psa jest trudny i wymaga wiedzy. Zauroczenie to czasem katastrofa.

Mały czy duży, dorosły czy szczenię, pies czy suczka?   Wbrew pozorom, nic nie jest oczywiste, ale krok po kroku jesteśmy w stanie ustalić, jakie zwierzę będzie dla nas idealne. 

Zaczynamy oczywiście od siebie: ile czasu codziennie możemy poświęcić psu, jakie kwoty jesteśmy skłonni wydać na psa, na jego utrzymanie, pielęgnację i ewentualne leczenie, jakimi dysponujemy pomieszczeniami dla psa i jakim terenem - swoim własnym czy publicznym, ilu członków rodziny będzie uczestniczyło w aktywnym wychowywaniu psa i czy wszyscy są do tego gotowi.

Ponadto przed przyprowadzeniem psa do domu, powinniśmy rozwiązać konflikty rodzinne, bo pies wyczuje konflikt i stanie po stronie silniejszego (silniejszego psychicznie, nie fizycznie). Nasze emocje zawsze przejmuje pies i od tego będzie zależało jego zachowanie.

Po pierwsze energia nasza i energia psa. Dysponujemy pewną energią i nie możemy skutecznie wychować psa gdy pies ma wyższą. Prostym sprawdzeniem poziomu energii jest test, czy opiekun jest w stanie uspokoić psa własnym spokojem, nie odwołując się do przemocy fizycznej lub krzyków. Jeżeli to się nie udaje, to albo opiekun nie jest spokojny, albo ma niższą energię niż pies i zawsze z tym psem będzie miał kłopoty wychowawcze.

To że pies jest zwierzęciem stadnym, musi determinować nasze z nim postępowanie. To my jesteśmy odpowiedzialni za jego zachowania, postrzeganie świata , ludzi i innych zwierząt. Własną postawą jesteśmy dla naszego psa wzorem. Oczywiście pozostaje problem, jak mamy komunikować się z psem. Naiwnością jest wiara, że mówiąc do niego, cokolwiek jesteśmy w stanie wytłumaczyć. Psy nie rozumieją języka ludzi, posługują się własnym przekazem. Każde zwierzę, a szczególnie ktoś taki jak pies, który przebywa z człowiekiem od tysięcy lat, bezbłędnie potrafi odczytywać emocje i energie człowieka.  Potrafi także odczytywać język mowy ciała nas, ludzi. Na co dzień nie zwracamy uwagi na to, co mówią nasze emocje,gesty, postawa, czy ruchy. W kontaktach z psem, powinniśmy być tego świadomi. Z tej przyczyny, praca z psem nad ułozeniem właściwych wzajemnych stosunków, to głównie praca nad sobą, nad świadomością własnych emocji i umiejętnością zarządzania nimi. 

   Pies nie podlega socjalizaccji kulturowej, jest przedstawicielem natury. To my, ich opiekunowie, musimy nauczyć się zachowań naturalnych i naturalnych sposobów komunikacji z psem.